Sign In

Profile Photo

Credinta

  • Public Group
  • 3 weeks, 2 days ago
  • 57

    Posts

  • 3

    Members

De unde vine credinta ?

Home 1 Forums Credinta De unde vine credinta ?

3 voices
29 replies
  • Author
    Posts
    • #570
      Grigoras Nina
      Participant

      De unde vine credinta dupa parerea voastra ?

    • #571
      Bordeias
      Keymaster

      Credinta nu poate veni decat de la Dumnezeu

    • #572
      Grigoras Nina
      Participant

      Da ai dreptate

    • #573
      Bordeias
      Keymaster

      Daca Dumnezeu nu ni se descoperea, noi nu puteam crede in EL.

    • #574
      Bordeias
      Keymaster

      Tot ce avem, vine de la EL

    • #575
      Grigoras Nina
      Participant

      Asa este

    • #576
      Bordeias
      Keymaster

      Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine. (Ioan.14:1)

    • #581
      Bordeias
      Keymaster

      Bisericile se intareau in credinta si sporeau la numar din zi in zi. (Fapt.16:5)

    • #588
      Bordeias
      Keymaster

      Dupa cateva zile, a venit Felix cu nevasta sa, Drusila, care era iudeica; a chemat pe Pavel si l-a ascultat despre credinta in Hristos Isus. (Fapt.24:24)

    • #591
      Bordeias
      Keymaster

      deoarece in ea este descoperita o neprihanire pe care o da Dumnezeu, prin credinta si care duce la credinta, dupa cum este scris: “Cel neprihanit va trai prin credinta.” (Rom.1:17)

    • #593
      Bordeias
      Keymaster

      deoarece in ea este descoperita o neprihanire pe care o da Dumnezeu, prin credinta si care duce la credinta, dupa cum este scris: “Cel neprihanit va trai prin credinta.” (Rom.1:17)

    • #597
      Bordeias
      Keymaster

      intarind sufletele ucenicilor. El ii indemna sa staruie in credinta si spunea ca in Imparatia lui Dumnezeu trebuie sa intram prin multe necazuri. (Fapt.14:22)

    • #600
      Bordeias
      Keymaster

      Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii. (Gal.2:16)

    • #602
      Bordeias
      Keymaster

      Ele auzeau doar spunandu-se: “Cel ce ne prigonea odinioara acum propovaduieste credinta pe care cauta s-o nimiceasca odinioara.” (Gal.1:23)

    • #606
      Bordeias
      Keymaster

      Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine. (Gal.2:20)

    • #609
      Bordeias
      Keymaster

      Insa, fiindca avem acelasi duh de credinta, potrivit cu ceea ce este scris: “Am crezut, de aceea am vorbit!”, si noi credem, si de aceea vorbim. (2Cor.4:13)

    • #611
      Bordeias
      Keymaster

      Totusi, fiindca stim ca omul nu este socotit neprihanit prin faptele Legii, ci numai prin credinta in Isus Hristos, am crezut si noi in Hristos Isus, ca sa fim socotiti neprihaniti prin credinta in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru ca nimeni nu va fi socotit neprihanit prin faptele Legii. (Gal.2:16)
      Am fost rastignit impreuna cu Hristos, si traiesc… dar nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine. Si viata, pe care o traiesc acum in trup, o traiesc in credinta in Fiul lui Dumnezeu care m-a iubit si S-a dat pe Sine insusi pentru mine. (Gal.2:20)
      Tot asa si “Avraam a crezut pe Dumnezeu, si credinta aceasta i-a fost socotita ca neprihanire.” (Gal.3:6)

    • #635
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      Nu doar ca am avea stapanire peste credinta voastra, dar vrem sa lucram si noi impreuna la bucuria voastra; caci stati tari in credinta. (2Cor.1:24)
      Insa, fiindca avem acelasi duh de credinta, potrivit cu ceea ce este scris: “Am crezut, de aceea am vorbit!”, si noi credem, si de aceea vorbim. (2Cor.4:13)
      pentru ca umblam prin credinta, nu prin vedere. – (2Cor.5:7)
      Dupa cum sporiti in toate lucrurile: in credinta, in Cuvant, in cunostinta, in orice ravna si in dragostea voastra pentru noi, cautati sa sporiti si in aceasta binefacere. (2Cor.8:7)

    • #636
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad. (Evr.11:1)
      Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad. (Evr.11:3)
      Prin credinta a adus Abel lui Dumnezeu o jertfa mai buna decat Cain. Prin ea a capatat el marturia ca este neprihanit, caci Dumnezeu a primit darurile lui. Si prin ea vorbeste el inca, macar ca este mort. (Evr.11:4)
      Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamant, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu il mutase. Caci inainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu. (Evr.11:5)
      Si, fara credinta, este cu neputinta sa fim placuti Lui! Caci cine se apropie de Dumnezeu trebuie sa creada ca El este si ca rasplateste pe cei ce-L cauta. (Evr.11:6)

    • #664
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      deoarece in ea este descoperita o neprihanire pe care o da Dumnezeu, prin credinta si care duce la credinta, dupa cum este scris: “Cel neprihanit va trai prin credinta.” (Rom.1:17)

    • #665
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      deoarece in ea este descoperita o neprihanire pe care o da Dumnezeu, prin credinta si care duce la credinta, dupa cum este scris: “Cel neprihanit va trai prin credinta.” (Rom.1:17)deoarece in ea este descoperita o neprihanire pe care o da Dumnezeu, prin credinta si care duce la credinta, dupa cum este scris: “Cel neprihanit va trai prin credinta.” (Rom.1:17)

    • #790
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      Sa nu vi se tulbure inima. Aveti credinta in Dumnezeu si aveti credinta in Mine. (Ioan.14:1)

    • #792
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      1. Copii, ascultati in Domnul de parintii vostri, caci este drept.
      2. “Sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta” – este cea dintai porunca insotita de o fagaduinta –
      3. “ca sa fii fericit si sa traiesti multa vreme pe pamant.”
      4. Si voi, parintilor, nu intaratati la manie pe copiii vostri, ci cresteti-i in mustrarea si invatatura Domnului.
      5. Robilor, ascultati de stapanii vostri pamantesti, cu frica si cutremur, in curatie de inima, ca de Hristos.
      6. Slujiti-le nu numai cand sunteti sub ochii lor, ca si cum ati vrea sa placeti oamenilor, ci ca niste robi ai lui Hristos, care fac din inima voia lui Dumnezeu.

    • #793
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      7. Slujiti-le cu bucurie, ca Domnului, iar nu oamenilor,
      8. caci stiti ca fiecare, fie rob, fie slobod, va primi rasplata de la Domnul, dupa binele pe care-l va fi facut.
      9. Si voi, stapanilor, purtati-va la fel cu ei; feriti-va de amenintari, ca unii care stiti ca Stapanul lor si al vostru este in cer si ca inaintea Lui nu se are in vedere fata omului

    • #794
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      11. Imbracati-va cu toata armura lui Dumnezeu, ca sa puteti tine piept impotriva uneltirilor diavolului.

    • #795
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      Salut

    • #796
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      Hi

    • #797
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      Test

    • #800
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      13. De aceea, luati toata armura lui Dumnezeu, ca sa va puteti impotrivi in ziua cea rea si sa ramaneti in picioare, dupa ce veti fi biruit totul.
      14. Stati gata, dar, avand mijlocul incins cu adevarul, imbracati cu platosa neprihanirii,
      15. avand picioarele incaltate cu ravna Evangheliei pacii.

    • #802
      Nume PrenumeNume Prenume
      Participant

      12. Caci noi n-avem de luptat impotriva carnii si sangelui, ci impotriva capeteniilor, impotriva domniilor, impotriva stapanitorilor intunericului acestui veac, impotriva duhurilor rautatii care sunt in locurile ceresti.
      13. De aceea, luati toata armura lui Dumnezeu, ca sa va puteti impotrivi in ziua cea rea si sa ramaneti in picioare, dupa ce veti fi biruit totul.
      14. Stati gata, dar, avand mijlocul incins cu adevarul, imbracati cu platosa neprihanirii,
      15. avand picioarele incaltate cu ravna Evangheliei pacii.
      16. Pe deasupra tuturor acestora, luati scutul credintei, cu care veti putea stinge toate sagetile arzatoare ale celui rau.
      17. Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu.
      18. Faceti in toata vremea, prin Duhul, tot felul de rugaciuni si cereri. Vegheati la aceasta, cu toata staruinta, si rugaciune pentru toti sfintii
      19. si pentru mine, ca ori de cate ori imi deschid gura sa mi se dea cuvant, ca sa fac cunoscut cu indrazneala taina Evangheliei,
      20. al carei sol in lanturi sunt; pentru ca, zic, sa vorbesc cu indrazneala, cum trebuie sa vorbesc.
      21. Acum, ca sa stiti si voi despre mine, Tihic, preaiubitul frate si slujitor credincios in Domnul, va va face cunoscut totul.
      22. Vi l-am trimis inadins, ca sa luati cunostinta despre starea noastra si sa va imbarbateze inimile.
      23. Pace, fratilor, si dragoste impreuna cu credinta din partea lui Dumnezeu Tatal si din partea Domnului Isus Hristos!
      24. Harul sa fie cu toti cei ce iubesc pe Domnul nostru Isus Hristos in curatie. Amin.

You must be logged in to reply to this topic.